HARMONIZACE TĚLA A MYSLI

Deštný sloup není jen krásným zvukovým nástrojem.
Je bránou k hlubokým stavům vědomí a vnitřního klidu. Zvuk sloupu vytváří tzv. bílý šum, který obsahuje frekvence od 1 do 15 000 Hz, což umožňuje tělu a mysli rezonovat v přirozených léčivých rytmech.

CO SE DĚJE PŘI POSLECHU
DEŠTNÉHO SLOUPU?

"První vjem je ten úsměv, který to ve mně absolutně vyloudí tím, jak je to příjemné, jak je to pro mě úplně vyživující. Když to pokračuje, cítím často mravenčení na patře, což je oběh té energie, která proudí tělem zepředu a dozadu po páteři."

říká autor léčivých relaxací a pedagog Michal Chýlek

deštný sloup působí na několika úrovních

Vypíná ostatní smysly

"Zůstane jen ten zvuk. Mozek se soustředí pouze na něj a tím, že vypne ostatní vjemy, nás to vrací zpátky k sobě."

říká rexlexní terapeut Petr Vlček

Mění mozkové vlny

Zvuk sloupu přirozeně přivádí mozek ze stavu beta (běžná bdělost) do stavů alfa (hluboká relaxace), théta (meditativní stav) a někdy i delta (hluboký spánek).

říká autor léčivých relaxací a pedagog Michal Chýlek

Utišuje mysl

"Když mám přemíru myšlenek nebo jsem v životním presu, pustím si sloup, sednu si nebo lehnu, a za chvilku je to prostě klid. Jakoby to mnou proteče pryč."

říká masérka Šárka Švecová

ZKUŠENOSTI UŽIVATELŮ

hudebníci a terapeuti

Marie Tilšarová říká

"V deštném sloupu slyším čtyři různé druhy zvuků, čtyři různé druhy vody. Vcucne mě to dovnitř a jsem tam s tou vodou. Slyšíš vodopád, jemný potůček i déšť - tolik druhů vody, které můžeš vyfiltrovat a slyšet jen ten jeden."

"Bere mě to do alfy, do stavu, kdy nespím, ale ani nejsem vzhůru. Je to pro mě meditace, taková jiná. Pro mě je to výlet do jiné sféry, pokaždé prožívám něco jiného."

Prozkoumat sloup - Ořech Hloubka

Ctirad Macháně říká

"Z profesního hlediska používám deštný sloup k doprovodu jógových lekcí a při svých koncertech."

"Pokaždé, když deštný sloup otočím doma, tak se celá moje domácnost promění v oázu klidu. Jako akustický prvek je naprosto dokonalým podkresem mé hudby na handpan."

Prozkoumat sloup - Bambus inspirace

Michal Chýlek říká

"Deštné sloupy mají v mých relaxacích zásadní roli - jsou tím pomyslným bombónkem na závěr hodinové relaxace. I když používám mnoho nástrojů, sloupy vždy zdůrazňuji, protože jejich účinek je výjimečný.

Prozkoumat sloup - Jilm Harmonie

Šárka Švecová říká

"Deštné sloupy používám jako masérka k navození hlubokého klidu v sobě samé. Když jsem klidná já, přenáším tento klid dotykem i na klienta. Sloup má oboustranný účinek - klient se uvolní, jeho svalstvo povolí a já při práci nemusím vynakládat takový tlak. Výsledkem je příjemně uvolněný, zrelaxovaný klient a efektivnější terapie."

Prozkoumat sloup - Jim Soulad

Pomoc při zdravotních obtížích

David Prachař říká

"Sám mám tinnitus a ševelení v uších," sdílí David Prachař. "Sloup mi večer při usínání pomáhá k navázání pozornosti a zklidnění. Odrušuje šumění na pozadí a dodává příjemnější zvuk. Pro usínání je to úžasná věc."

Prozkoumat sloup - Ořech Bezpečí

Ivana Karvašová

matka autistického syna, popisuje svou zkušenost:
"Můj autistický syn nemá rád změny. Ale když mu není dobře a nepomáhá ani Mozart ani jiná hudba, deštný sloup ho vždy zklidní. Používáme ho už 5 let a stačí ho otočit, aby se syn zklidnil a relaxoval. Je to pro nás nenahraditelná pomůcka, zvláště když vypadne elektřina a nemůžeme pouštět běžnou hudbu."

Prozkoumat sloup - Bambus Vitalita

VĚDECKÉ POZADÍ ÚČINKŮ

mozkové vlny a jejich vliv

Pozitivní ovlivnění mozkových vln:

Zvuk deštného sloupu je tzv. "bílý šum", který obsahuje všechny frekvence od 1 do 15 000 Hz najednou. Tato komplexní zvuková krajina aktivuje různé části mozku a zároveň je "zaměstnává" natolik, že utichají rušivé myšlenky.

Beta vlny (14-30 Hz):
Běžný stav bdělosti, který postupně přechází do...

Alfa vlny (8-13 Hz): Stav relaxace a uvolnění, "vědomé spočívání, kdy tělo je absolutně uvolněné"

Théta vlny (4-7 Hz): Hluboká meditace, často doprovázená vizuálními zážitky. "Lidé nejčastěji říkají, že jsou někde v deštném pralese."

Delta vlny  (0,5-3 Hz): Hluboký spánek a regenerace. "Sloupy dokážou lidi taky uspat, zvlášť když jsou unavení a potřebují vypnout."

Zvukem sloupu k meditaci

Akustická deprivace jako cesta k meditaci

"Tahle podoba akustické deprivace (místo tisíců zvuků jen jeden nekonkrétní) je paralelou meditace. Na hladině mysli je jen jedna věc nebo činnost, a tak se místo tisíců vlnek myšlenek hladina srovná, a konečně se na ní, jako na zrcadle, může odrazit realita taková, jaká je - nezkreslená emocemi, očekáváním, předchozími programy."

Přirozená elektřina pro mozek

"Vláskové buňky v uchu mění zvukové vibrace sloupu na elektrické impulzy, které 'dobíjejí' mozek a aktivují centra relaxace. Při poslechu nekonkrétního šumění se vypínají analytické části mozku - není co analyzovat, a tak mysl přechází do stavu hlubokého klidu."
píše ve svém textu Vlastimil Marek (muzikoterapeut a duchovní učitel)

Jedinečnost zvuku deštného sloupu

Martin Paprsek říká:

"Je to jedinečné v tom, že jedním rituálním otočením, vložením jednoho impulzu, můžeme získat pět až šedesát minut proudu zvuku. To podle mě nemá vůbec obdoby. V podstatě neexistuje žádný jiný nástroj na světě, který by toto umožňoval."

"Samozřejmě si můžeme sednout k nějakému potůčku, lehnout si, zklidnit se a naslouchat přírodním zvukům. Ale když je někdo v rušném městě, v bytě nebo kdekoliv jinde a potřebuje se uklidnit, potřebuje načerpat energii - pak mu deštný sloup může tyto přírodní zvuky zprostředkovat prakticky kdekoliv a kdykoliv." vysvětluje dlouhodobý uživatel a prodejce deštných sloupů ve Francii. 

Deštné sloupy nesou odkaz jejich tvůrce, Martina Pečenky Klímy.

Přečíst si celý příběh vzniku

DEŠTNÝ SLOUP JE VÍC NEŽ JEN NÁSTROJ

Je to průvodce na cestě k vnitřnímu klidu, harmonii a zdraví. Jedinečná kombinace řemeslné dokonalosti a léčivého záměru vytvořila něco,
co přesahuje běžné kategorie a přináší hluboké účinky do života každého,
kdo se s ním setká.